Američki građanski rat, vođen od 1861. do 1865. godine, jedan je od najznačajnijih događaja u istoriji Sjedinjenih Američkih Država. Sukob je izbio između Unije (Severnih država) i Konfederacije (Južnih država) prije svega zbog pitanja ropstva. Rat je imao ogromne posledice po društvo, ekonomiju i političku strukturu zemlje, i uticao je na brojne aspekte američkog života. U nastavku donosimo neke od najzanimljivijih činjenica o ovom značajnom istorijskom događaju.
Zanimljive činjenice
- Američki građanski rat bio je najkrvaviji sukob u američkoj istoriji, sa procenjenim brojem žrtava između 620.000 i 750.000 vojnika. Osim borbenih gubitaka, veliki broj vojnika stradao je od bolesti koje su harale vojnim logorima.
- Rat je započeo 12. aprila 1861. godine, kada su konfederacijske snage bombardovale Fort Samter u Južnoj Karolini. Ova tvrđava, koja je pripadala saveznoj vojsci, simbolizovala je autoritet Unije na jugu.
- Građanski rat označio je prelazak na modernije ratovanje – korišćeni su mitraljezi, oklopni brodovi, podmornice i baloni za izviđanje, što je u velikoj meri promenilo način vođenja bitaka.
- Predsednik Abraham Linkoln je 1. januara 1863. godine izdao Proklamaciju o emancipaciji, kojom je zvanično oslobodio robove u pobunjenim državama Konfederacije. Iako ovaj dokument nije odmah oslobodio sve robove, bio je ključan korak ka ukidanju ropstva.
- Žene su imale značajnu ulogu u ratu – mnoge su radile kao medicinske sestre, među kojima se ističe Klara Barton, osnivačica američkog Crvenog krsta. Neke žene su se prerušavale u muškarce kako bi se borile u ratu, dok su druge delovale kao špijuni.
- Bitka kod Getisburga, vođena od 1. do 3. jula 1863. godine, smatra se prekretnicom rata. Pobeda Unije sprečila je Konfederaciju da nastavi ofanzivu na sever i značajno oslabila južnjačke snage.
- Posle završetka rata, Kongres SAD-a je usvojio 13. amandman na Ustav, kojim je ropstvo zvanično ukinuto na celoj teritoriji Sjedinjenih Država. Ovaj amandman stupio je na snagu 18. decembra 1865. godine.
- Tokom opsade Petersburga 1864. godine, vojnici Unije su iskopali tunel ispod rovova Konfederacije i detonirali ogromnu količinu eksploziva, što je izazvalo veliki krater. Međutim, neorganizovan napad nakon eksplozije rezultirao je neuspehom Unije.
- Industrijska snaga severa bila je ključna za pobedu Unije – severne države imale su znatno razvijeniju infrastrukturu, veću proizvodnju oružja, železnicu i logističke kapacitete u poređenju sa agrarnim jugom.
- Američki građanski rat bio je prvi veliki sukob koji je opsežno dokumentovan fotografijom. Fotograf Matthew Brady i njegov tim zabeležili su hiljade fotografija koje su prikazale surovost rata, što je šokiralo tadašnju javnost.