15 činjenica o Banjalučkom veleizdajničkom procesu

Banjalucki veleizdajnicki proces
Banjalučki veleizdajnički proces

Banjalučki veleizdajnički proces predstavlja značajan i tragičan događaj u istoriji s početka 20. vijeka. Kao jedan od niza politički motivisanih sudskih postupaka austrougarskih vlasti, imao je dalekosežne posljedice na srpsko stanovništvo u Bosni i Hercegovini. Ovaj proces, vođen u Banjoj Luci, imao je za cilj da slomi srpski nacionalni pokret i opravda austrougarsku politiku uoči i tokom Prvog svjetskog rata.

Zanimljive činjenice

  1. Banjalučki veleizdajnički proces bio je najveći u nizu sudskih procesa koje su austrougarske vlasti pokrenule protiv uglednih Srba u Hrvatskoj i BiH između 1909. i 1917. godine.
  2. Ovaj proces, koji je trajao od 3. novembra 1915. do 14. marta 1916. godine, bio je jedan od 17 takvih procesa vođenih u BiH tokom Prvog svjetskog rata.
  3. Predstavljao je dio šireg seta „iznimnih mjera“ koje su uključivale uspostavljanje represivne vojne uprave i prilagođavanje prava potrebama političkog nasilja.
  4. Tokom ovih mjera, raspušten je sabor, ukinut ustav, zabranjen rad srpskim društvima, zabranjena upotreba ćirilice i obilježavanje krsne slave, a naziv crkve je promijenjen u istočno-pravoslavna.
  5. Formalno dokazivanje da su ovi procesi nastavak suđenja atentatorima u Sarajevu 1914. godine bilo je neosnovano.
  6. Neposredni cilj Banjalučkog procesa bio je onemogućavanje rada institucijama srpske nacionalne inteligencije i pokušaj dokazivanja odgovornosti srpskog nacionalnog pokreta i Kraljevine Srbije za izbijanje Prvog svjetskog rata.
  7. Austrougarske vlasti su tokom Prvog svjetskog rata nastojale da onemoguće rad nacionalnih kulturno-prosvjetnih udruženja „Narodna odbrana“ i „Prosvjeta“, kao i sokolskih organizacija.
  8. Procesi protiv rukovodilaca i članova „Narodne odbrane“ smatrani su suđenjem cjelokupnom srpskom nacionalnom pokretu u BiH.
  9. Suđenje je održano u Vojnom sudu u Banjoj Luci, a optuženo je 156 najuticajnijih i najobrazovanijih Srba tog vremena, uključujući sveštenike, učitelje, profesore, ljekare, inženjere, advokate, trgovce, zanatlije, činovnike i đake.
  10. Optuženi su bili podijeljeni u tri grupe: vezani za „Narodnu odbranu“, za „Prosvjetu“ i za „Pobratimstvo“ i sokolska društva.
  11. Kao prvooptuženi, označen kao „glava čitavog pokreta“, bio je Vasilj Grđić, poslanik u Bosanskom saboru i sekretar društva „Prosvjeta“.
  12. Za sve optužene, osim za trojicu maloljetnih, zatražena je smrtna kazna.
  13. Presudom je utvrđeno da su optuženi u periodu od 1911. do 1914. godine pristupili organizaciji srpskog revolucionarnog društva „Narodna odbrana“ sa namjerom da silom promijene odnos BiH prema Austro-Ugarskoj i pripoje je Kraljevini Srbiji, te da je njihovo djelovanje bilo jedan od uzroka izbijanja Prvog svjetskog rata.
  14. Na kraju procesa, 16 osoba je osuđeno na smrt, 87 na vremenske kazne, a 53 je oslobođeno zbog nedostatka dokaza. Pet optuženih je umrlo prije završetka procesa, a dvojica su izuzeta iz sudske rasprave.
  15. Zahvaljujući Vladi Kraljevine Srbije i Nikoli Stojanoviću, vijest o procesu i smrtnim presudama proširila se Evropom i Amerikom, što je dovelo do međunarodnih akcija za pomilovanje, uključujući intervenciju španskog kralja Alfonsa XIII, nakon čega je car Karlo I pomilovao osuđene na smrt, preinačivši im kazne.

Kviz o zanimljivim činjenicama

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors