15 zanimljivih činjenica o vidri

Vidra
Image by NoName_13 from Pixabay

Vidre su radoznale, razigrane i nevjerovatno prilagodljive životinje koje žive uz obale rijeka, jezera i mora širom svijeta. Njihovo ponašanje, inteligencija i društvena priroda čine ih jednom od najfascinantnijih vrsta u životinjskom carstvu.

Zanimljive činjenice

  1. Vidre pripadaju porodici kuna (Mustelidae), kojoj pripadaju i jazavci, tvorovi i lasice, a prepoznatljive su po izduženom tijelu, kratkim nogama i debelom repu.
  2. Postoji 13 poznatih vrsta vidri koje su rasprostranjene širom svijeta, od Sjeverne Amerike do jugoistočne Azije, ali su mnoge od njih danas ugrožene.
  3. Vidre veći dio života provode u vodi, a neke vrste, poput morskih vidri, gotovo nikada ne izlaze na kopno.
  4. One su izuzetno inteligentne – koriste kamenčiće kao alate za razbijanje školjki, što je rijetka osobina u životinjskom svijetu.
  5. Morske vidre često spavaju plutajući na leđima, držeći se za druge vidre kako ih struja ne bi odnijela – ova slika ih je učinila veoma popularnim na internetu.
  6. Njihovo krzno je najgušće u životinjskom carstvu – ima čak do milion dlaka po kvadratnom centimetru, što ih štiti od hladnoće.
  7. Vidre su mesožderi i hrane se ribom, rakovima, školjkama, pa čak i manjim sisarima ili pticama ako im se ukaže prilika.
  8. Vrlo su razigrane – često se mogu vidjeti kako klize niz blatnjave padine, igraju se u vodi ili međusobno jure, što pomaže razvoju njihovih vještina lova i snalaženja.
  9. Žive u porodičnim grupama i pokazuju izraženu brigu za mladunce; majke nose bebe na stomaku i paze na njih gotovo neprekidno.
  10. Vidre imaju specijalizovane nosnice i uši koje se automatski zatvaraju prilikom zarona, što im omogućava efikasno ronjenje.
  11. U divljini, životni vijek vidri varira – od 8 do 12 godina, dok u zatočeništvu mogu živjeti i preko 20 godina.
  12. Vidre su važan indikator zdravog ekosistema – njihovo prisustvo govori o kvalitetu vode i biološkoj ravnoteži u prirodi.
  13. U mnogim kulturama, vidre simbolizuju sreću, radoznalost i igru, a u keltskoj mitologiji bile su čuvari rijeka.
  14. Nekada su bile ozbiljno ugrožene zbog lova radi krzna i zagađenja voda, ali se brojnost nekih populacija danas oporavlja zahvaljujući zaštitnim zakonima.
  15. U Srbiji i Hrvatskoj obitava euroazijska vidra (Lutra lutra), koja je zakonom zaštićena vrsta – najčešće se sreće uz čiste rijeke poput Drine, Save, Dunava, Neretve i Mrežnice. Prema procjenama, u Srbiji ih ima između 500 i 800 jedinki, dok je u Hrvatskoj populacija nešto stabilnija, s oko 1.200 do 1.500 jedinki.
    .

Kviz o zanimljivim činjenicama

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors