Bermudski trougao, poznat i kao Đavolji trougao, je region u zapadnom delu Atlantskog okeana koji je oduvek intrigirao ljude zbog brojnih misterioznih nestanaka brodova i aviona. Ovaj trougao prostire se između tačaka u Majamiju, Bermudama i Portoriku. Iako su teorije o uzrocima tih nestanaka brojne, pravi razlog i dalje ostaje nepoznat. Ipak, postavlja se pitanje – šta čini ovaj deo okeana toliko fascinantnim i opasnim?
Zanimljive činjenice
- Bermudski trougao prostire se na područje od približno 500.000 kvadratnih milja u Atlantskom okeanu.
- Jedan od najpoznatijih nestanaka u Bermudskom trouglu desio se 1945. godine, kada je pet američkih vojnih aviona nestalo tokom rutinskog trening leta.
- Kristifor Kolumbo je prvi zabeležio čudna svetla i ponašanja kompasa tokom svoje plovidbe kroz region Bermudskog trougla 1492. godine.
- Bermudski trougao nije službeno priznat kao opasno područje u atlasima ili kartama mornarice.
- Mnogi naučnici veruju da prirodni fenomeni poput podvodnih gasovodnih ispusta i okeanskih struja mogu objasniti neke od nestanaka.
- Statistički gledano, broj incidenata u Bermudskom trouglu nije veći nego u drugim okeanskim regijama slične veličine.
- Meteorološki uslovi, uključujući nagle promene vremena, mogu igrati značajnu ulogu u nestancima plovila i aviona u ovom području.
- Najveći nestanak broda u Bermudskom trouglu bez traga dogodio se 1918. godine, kada je USS Cyclops nestao sa preko 300 članova posade.
- Neki pisci spekulišu o vanzemaljskim aktivnostima kao uzroku, ali ove teorije nisu naučno utemeljene.
- Uprkos brojnim teorijama i legendama, Bermudski trougao ostaje popularan i često istraživan fenomen u medijima i popularnoj kulturi.