Vizantijsko carstvo, poznato i kao Istočno rimsko carstvo, bilo je jedna od najdugovječnijih civilizacija u istoriji, koja je trajala više od hiljadu godina. Njegov glavni grad, Konstantinopolj, bio je kulturni i ekonomski centar srednjeg vijeka.
Zanimljive činjenice
- Počeci Vizantijskog carstva sežu u 330. godinu kada je Konstantin Veliki osnovao Konstantinopolj kao novu prijestonicu Rimskog carstva, čime je postavljen temelj za postepenu transformaciju istočnog dijela Carstva u zasebnu vizantijsku državu tokom narednih vijekova.
- Carstvo je trajalo do 1453. godine, kada su ga osvojili Osmanlije, čime je okončana jedna od najdužih vladavina u istoriji.
- Iako su se njeni stanovnici smatrali Rimljanima, a država službeno nosila naziv Rimsko carstvo, kultura i jezik Vizantije su bili pretežno grčki.
- Vizantijsko pravo, sačuvano kroz Justinijanov kodeks, imalo je ogroman uticaj na pravne sisteme Evrope i svijeta.
- Vizantija je bila poznata po svojoj diplomatičnosti, koristeći špijunažu, pregovore i dinastičke brakove za očuvanje moći.
- Konstantinopolj je imao jedan od najboljih odbrambenih sistema u srednjem vijeku, uključujući masivne Teodosijeve zidine koje su odolijevale napadima više od hiljadu godina.
- Vizantinci su koristili tajno oružje poznato kao grčka vatra, zapaljivu smjesu koja je mogla gorjeti čak i na vodi i bila ključna u pomorskim bitkama.
- Vizantijska umjetnost je bila izuzetno raskošna i uključivala je bogato ukrašene mozaike, freske i iluminirane rukopise.
- Car Justinijan I. (527–565) naručio je izgradnju Crkvu Svete Sofije (Aja Sofija), jedne od najveličanstvenijih crkava u istoriji, koja je kasnije pretvorena u džamiju, a danas je muzej.
- Vizantijsko carstvo je igralo ključnu ulogu u očuvanju i prenošenju klasičnog znanja antičke Grčke i Rima tokom srednjeg vijeka.
- Vizantinci su razvili napredan birokratski sistem i efikasnu administraciju koja je omogućila dugovječnost carstva.
- Vizantija je imala moćnu ekonomiju, a zlatni solid bio je najstabilnija valuta u Evropi skoro 700 godina.
- Ikonoborstvo, pokret koji je zabranjivao upotrebu religijskih slika i ikona, izazvalo je velike unutrašnje sukobe u carstvu tokom 8. i 9. vijeka.
- Vizantinci su imali naprednu medicinu i bolnice koje su bile među najorganizovanijima u tadašnjem svijetu.
- Pad Vizantije 1453. godine i bijeg učenjaka u Italiju doprinijeli su početku evropske renesanse, donoseći sa sobom znanje i ideje antičkog svijeta.