Janj je prašuma i strogi prirodni rezervat od svjetskog značaja, smješten na teritoriji opštine Šipovo u zapadnom dijelu Bosne i Hercegovine. Godine 1954. upisana je kao prašumski rezervat u registar Zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirodnih rijetkosti NRBiH, a od 28. jula 2021. godine nalazi se na UNESCO-voj listi svjetske prirodne baštine.
Zanimljive činjenice
- Prašuma Janj se nalazi na teritoriji opštine Šipovo u zapadnom dijelu Bosne i Hercegovine, na padinama masiva Stolovaš.
- Godine 1954. Janj je zaštićen kao prašumski rezervat i upisan u registar Zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirodnih rijetkosti NRBiH.
- Strogim prirodnim rezervatom proglašena je 2012. godine i zaštićena je najvišom kategorijom zaštite prema IUCN klasifikaciji.
- UNESCO je 2021. godine proglasio Janj prirodnim dobrom svjetskog značaja, dodatno ističući njegovu izuzetnu vrijednost.
- Rezervat Janj prostire se na površini od 2,95 km², od čega izdvojeno jezgro prašume zauzima 0,57 km².
- Jezgro prašume klasifikovano je kao zona Ia (stroga zaštita), dok površina izvan jezgra pripada zoni Ib.
- Nadmorska visina prašume kreće se između 1.180 i 1.510 metara, sa vrhom Ivik kao najvišom tačkom.
- Podlogu čine trijaski dolomiti, a zemljište karakterišu kalcokambisoli, rendzine i nešto luvizola, sa izrazito kiselim humusom.
- Klima u prašumi je planinska i perhumidna, sa prosječnim godišnjim temperaturama od 5 do 6,5 °C i oko 1.200 mm padavina godišnje.
- Vegetaciju Janja čini pretežno prirodna šuma bukve, jele i smrče, koja prekriva 95% rezervata.
- Na većim nadmorskim visinama prisutna je i subalpinska bukva, dok se na sjevernom rubu rezervata nalazi fragment šume bijelog bora.
- U prašumi obitavaju trajno zaštićene životinje poput hermelina (velika lasica), vjeverice, risa, kao i brojnih zaštićenih ptica poput velikog tetrijeba i jastreba.
- Od lovostajom zaštićenih vrsta prisutni su mrki medvjed, srna i zec, a od ptica pjevac velikog tetrijeba, pjevac lještarke i dr. Od nezaštićenih sisara u rezervatu žive i puh, vuk, lisica, kuna zlatica i povremeno divlja svinja.
- Flora prašume bogata je mahovinama, lišajevima i rijetkim vrstama biljaka poput Daphne laureola i Pyrola rotundifolia. U rezervatu je evidentirana 61 vrsta saprofitskih gljiva, kao i 45 vrsta insekata.
- Najveću prijetnju rezervatu predstavlja povremena nelegalna sječa, iako se prostorom pažljivo upravlja kroz Šumsko gazdinstvo „Gorica“ Šipovo.