15 činjenica o prašumi Janj

Prašuma Janj
Prašuma Janj. Izvor: Wikipedia

Janj je prašuma i strogi prirodni rezervat od svjetskog značaja, smješten na teritoriji opštine Šipovo u zapadnom dijelu Bosne i Hercegovine. Godine 1954. upisana je kao prašumski rezervat u registar Zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirodnih rijetkosti NRBiH, a od 28. jula 2021. godine nalazi se na UNESCO-voj listi svjetske prirodne baštine.

Zanimljive činjenice

  1. Prašuma Janj se nalazi na teritoriji opštine Šipovo u zapadnom dijelu Bosne i Hercegovine, na padinama masiva Stolovaš.
  2. Godine 1954. Janj je zaštićen kao prašumski rezervat i upisan u registar Zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirodnih rijetkosti NRBiH.
  3. Strogim prirodnim rezervatom proglašena je 2012. godine i zaštićena je najvišom kategorijom zaštite prema IUCN klasifikaciji.
  4. UNESCO je 2021. godine proglasio Janj prirodnim dobrom svjetskog značaja, dodatno ističući njegovu izuzetnu vrijednost.
  5. Rezervat Janj prostire se na površini od 2,95 km², od čega izdvojeno jezgro prašume zauzima 0,57 km².
  6. Jezgro prašume klasifikovano je kao zona Ia (stroga zaštita), dok površina izvan jezgra pripada zoni Ib.
  7. Nadmorska visina prašume kreće se između 1.180 i 1.510 metara, sa vrhom Ivik kao najvišom tačkom.
  8. Podlogu čine trijaski dolomiti, a zemljište karakterišu kalcokambisoli, rendzine i nešto luvizola, sa izrazito kiselim humusom.
  9. Klima u prašumi je planinska i perhumidna, sa prosječnim godišnjim temperaturama od 5 do 6,5 °C i oko 1.200 mm padavina godišnje.
  10. Vegetaciju Janja čini pretežno prirodna šuma bukve, jele i smrče, koja prekriva 95% rezervata.
  11. Na većim nadmorskim visinama prisutna je i subalpinska bukva, dok se na sjevernom rubu rezervata nalazi fragment šume bijelog bora.
  12. U prašumi obitavaju trajno zaštićene životinje poput hermelina (velika lasica), vjeverice, risa, kao i brojnih zaštićenih ptica poput velikog tetrijeba i jastreba.
  13. Od lovostajom zaštićenih vrsta prisutni su mrki medvjed, srna i zec, a od ptica pjevac velikog tetrijeba, pjevac lještarke i dr. Od nezaštićenih sisara u rezervatu žive i puh, vuk, lisica, kuna zlatica i povremeno divlja svinja.
  14. Flora prašume bogata je mahovinama, lišajevima i rijetkim vrstama biljaka poput Daphne laureola i Pyrola rotundifolia. U rezervatu je evidentirana 61 vrsta saprofitskih gljiva, kao i 45 vrsta insekata.
  15. Najveću prijetnju rezervatu predstavlja povremena nelegalna sječa, iako se prostorom pažljivo upravlja kroz Šumsko gazdinstvo „Gorica“ Šipovo.

Kviz o zanimljivim činjenicama

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zanimljive Činjenice
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.