15 zanimljivih činjenica o mravima

mravi
Image by Trương Anh from Pixabay

Mravi su jedni od najrasprostranjenijih insekata na planeti, prisutni gotovo u svim kopnenim ekosistemima, s izuzetkom ekstremno hladnih područja poput Antarktika, gdje su vrlo rijetki ili ih nema u stalnim kolonijama. Poznati su po svojoj organizaciji, timskom radu i složenim kolonijama koje funkcionišu kao jedinstveni superorganizam.

Zanimljive činjenice

  1. Mravi pripadaju porodici Formicidae i blisko su srodni sa osama i pčelama, evoluirali su prije više od 100 miliona godina.
  2. Postoji preko 12.000 poznatih vrsta mrava, a naučnici vjeruju da ih ima i mnogo više koje još nisu otkrivene.
  3. Mravi žive u kolonijama koje mogu brojati od nekoliko desetina do čak nekoliko miliona jedinki, organizovanih u kastinski sistem.
  4. U koloniji najvažnija uloga pripada mravljoj kraljici, čiji je jedini zadatak da polaže jaja tokom čitavog života.
  5. Radilice su sterilne ženke koje se brinu o potomstvu, skupljaju hranu, održavaju mravinjak i brane ga od neprijatelja.
  6. Muški mravi žive vrlo kratko i služe isključivo za oplodnju kraljice tokom tzv. svadbenog leta.
  7. Mravi komuniciraju putem feromona, zvuka i dodira, što im omogućava koordinaciju bez centralnog vođe.
  8. U Srbiji, Hrvatskoj i BiH vrlo su česte i lako prepoznatljive vrste crni vrtni mrav (Lasius niger) i crveni šumski mrav (Formica rufa), koji ima značajnu ulogu u šumskim ekosistemima.
  9. Mravi mogu nositi teret i do 50 puta teži od sopstvene težine, zahvaljujući snažnoj muskulaturi i efikasnoj građi tijela.
  10. Poljoprivredni mravi gaje gljivice ili čak čuvaju lisne vaši od kojih uzimaju slatki sekret – mednu rosu.
  11. Neke vrste, poput vojnika mrava, specijalizovane su za odbranu kolonije i imaju snažne čeljusti za borbu protiv uljeza.
  12. Mravi grade složene podzemne mravinjake sa više komora i tunela, a neke vrste žive čak i u drveću ili unutar zidova.
  13. U mravinjaku vlada stroga hijerarhija i podjela rada, što omogućava visoku efikasnost i dugoročni opstanak zajednice.
  14. Mravi prepoznaju jedni druge po hemijskom “mirisu” kolonije, i napadaju sve koji su “stranci”.
  15. Iako su sitni, mravi su ključni za ravnotežu u prirodi – prozračuju tlo, razgrađuju organske materije i pomažu u širenju sjemena biljaka.

Kviz o zanimljivim činjenicama

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zanimljive Činjenice
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.