Miloš Crnjanski je jedan od najvažnijih srpskih pisaca 20. vijeka, poznat po svojim romanima, pjesmama i esejima. Njegovo stvaralaštvo obilježeno je snažnim emotivnim nabojem, eksperimentalnim stilom i refleksijama o istoriji i identitetu. Evo 15 zanimljivih činjenica o ovom velikom književniku:
Zanimljive činjenice
- Miloš Crnjanski rođen je 26. oktobra 1893. godine u Čongradu, tada dijelu Austro-Ugarske, danas u Mađarskoj.
- Studirao je u Temišvaru, Rijeci i Beogradu, gdje je diplomirao na Filozofskom fakultetu.
- Tokom Prvog svjetskog rata bio je mobilisan u austrougarsku vojsku i poslat na front u Galiciji, što je duboko uticalo na njegovo kasnije stvaralaštvo.
- Njegov roman „Dnevnik o Čarnojeviću“ (1921) jedno je od prvih djela u srpskoj književnosti koje koristi modernistički izraz.
- Bio je jedan od ključnih predstavnika srpskog ekspresionizma i modernizma, zajedno sa Rastkom Petrovićem i Stanislavom Vinaverom.
- Pored proze, pisao je i poeziju, a njegova zbirka pjesama „Lirika Itake“ (1919) smatra se jednim od najvažnijih poetskih djela tog doba.
- Godine 1929. objavio je roman „Seobe“, koji je postao jedno od njegovih najpoznatijih djela i donio mu književnu slavu.
- U periodu između dva svjetska rata radio je kao diplomata u Berlinu, Rimu i Londonu.
- Drugi svjetski rat i politička situacija nakon njega primorali su ga na egzil u Veliku Britaniju, gdje je proveo skoro 20 godina.
- U izgnanstvu je živio u teškim uslovima, radeći kao novinar i prevodilac, dok mu je u Jugoslaviji bio zabranjen povratak.
- Tek 1965. godine dobio je dozvolu da se vrati u Beograd, gdje je nastavio da piše.
- Njegov posljednji veliki roman, „Druga knjiga Seoba“ (1962), nastavak je priče iz „Seoba“ i bavi se sudbinama Srba u Habzburškoj monarhiji.
- Pored književnosti, bavio se i publicistikom, pisanjem eseja i prevodilačkim radom.
- Preminuo je 30. novembra 1977. godine u Beogradu, a sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju.
- Crnjanski je ostavio neizbrisiv trag u srpskoj književnosti, a njegova djela i danas inspirišu brojne pisce i čitatelje.