Egipatske mumije su jedno od najfascinantnijih naslijeđa drevnog Egipta. Proces mumifikacije bio je ključni dio egipatskih vjerovanja o zagrobnom životu, a danas nam mumije pružaju neprocjenjive informacije o životu, vjerovanjima i običajima drevnih Egipćana. U nastavku donosimo 10 zanimljivih činjenica o egipatskim mumijama.
Zanimljive činjenice o egipatskim mumijama
- Egipćani su vjerovali da je očuvanje tijela nakon smrti ključno za zagrobni život, jer je duša morala prepoznati svoje tijelo kako bi nastavila postojanje.
- Proces mumifikacije trajao je oko 70 dana i uključivao je uklanjanje unutrašnjih organa, sušenje tijela pomoću natrona (prirodne soli) i zamotavanje u lanene trake.
- Mozak je uklanjan pomoću specijalnog instrumenta kroz nos, dok su srce često ostavljali u tijelu jer se smatralo središtem inteligencije i duhovnosti.
- Unutrašnji organi su odlagani u posebne kanopske posude, koje su bile ukrašene likovima bogova koji su ih štitili.
- Najskuplje mumifikacije uključivale su korištenje smola i ulja za očuvanje tijela, dok su siromašniji Egipćani imali jednostavnije metode balzamovanja.
- Egipatski sveštenici izvodili su ritual „otvaranja usta“ na mumiji, vjerujući da će time preminuli moći govoriti i jesti u zagrobnom životu.
- Mumije su polagane u bogato ukrašene sarkofage, a faraoni su često imali više kovčega postavljenih jedan u drugi.
- Najpoznatija egipatska mumija je faraon Tutankamon, čija grobnica je otkrivena 1922. godine gotovo netaknuta, sa ogromnim blagom.
- Mumije nisu bile rezervisane samo za ljude – Egipćani su mumificirali i životinje, uključujući mačke, krokodile, ptice i majmune, jer su ih smatrali svetim.
- U 19. vijeku, evropski istraživači i aristokrate koristili su mumije za pravljenje lijekova i pigmenta poznatog kao „mummy brown“, a čak su organizovali i zabave na kojima su odmotavali mumije.